Saraylı'da Oyuna Dahil Olmak |2016 Playground in Saraylı

Team:Başka Bir Atölye |B1A

*Ahmet Cihad Kılıç, Birgül Şahin, Dilşah Oğuz, Engin Yavuz, Gamze Saf, Gül Köksal, Hülya Gör, İbrahim Gürhan Özer, Mertkan Günaslan, Muhammet Balkaya, Nergiz Mavigil, Rubin Karakoyunlu, Ruken Akkurt, Senem Can, Seyyit Ahmet Geçgel, Sümeyye Arık, Welat Canan.

Location:Saraylı / Gölcük / Kocaeli/Turkey

b1a -2.jpg

Saraylı Köyü | Gölcük | Kocaeli

  Sınıf, mülkiyet, adalet, esitlik, ekoloji, cinsiyet, türler, doga, egitim ve diger tüm toplumsal baglamları yer-mekan üzerinden yeniden düsünen ve arada kalmıslıklara odaklanan Baska Bir Atölye, Kocaeli'nin Gölcük İlçesi'ne baglı Saraylı Köyü'nde tüm bu kaygılarla yerinde, yerlisiyle bir proje gerçeklestirdi. 1999 Depremi'nin merkez üssü olan Gölcük'e baglı bir yerlesim olan Saraylı Köyü, 1996 yılında kentsel sit ilan edilmis. Köyün nüfusu, ekonomisi, sosyolojik yapısı 1999 depreminden oldukça etkilenmis. 1930'lu yıllara kadar toprakla ugrasan köylü,Gölcük Tersanesi'nin kurulmasıyla birlikte isçi sınıfına dönüşmeye baslamıs.1999 depremi sonrasında ise köyün tarım toprakları acele kamulastırma ile imara açılmıs. Ve kısa sürede köyün çevresi kalıcı konutlarla çevrilmiş. Köy her ne kadar mahalle adı altında kalsa da, çevresi yüksek katlı betonarme yapılarla çevrilmeye başlasa da, tescilli geleneksel evleri, tarihi çınar, köy kahvesi, camii üçlüsü ve köylülerin örnek dayanışmaları ve köylerini benimsemeleri ile özünü korumakta. Tüm bu arada kalmışlıklar, heterojen yapısı, kültürü, zengin potansiyeli sebebiyle Baska bir Atölye burada çalıstı.

who is B1A ?| Baska Bir Atölye Kimdir?

 Baska bir atölye (B1a) agırlıkla mimarlık disiplininden gelen kisilerden olusmakla birlikte, mimarlık dışındaki disiplinlerin de katılımıyla sınırı tartısmaya açar. Çünkü sınırlar insan icadıdır ve mekan üretimi sadece mimarların meselesi degildir. B1a sadece sınırları degil, sınırlarla çok yakından iliskili olan sınıf, mülkiyet, adalet, esitlik, ekoloji, cinsiyet, türler, doga, eğitim ve diğer tüm toplumsal bağlamları da yer mekan üzerinden tartısmaya açar.  B1a Kocaeli Üniversitesi MTF Mimarlık Bölümü ile organik baglarla yola çıkmış olup mimarlık egitim ortamının birey toplum üzerindeki etkilerini dert edinir.B1a aktivisttir,daha iyi, esit, adil ve özgür bir dünya için ortaklıklar kurar, kesistigi gruplar vardır, imkanlarını onlarla paylasır, birlikte eyleme geçer.Hayatın gündelik sıradan seylerden ibaret oldugunu düsünerek parçası oldugu veya gözlemledigi yereli arastırır, yerelden gelen talep üzerine yerele hizmet eder. B1a baska bir dünya yolunda baska bir mekan algısı ve üretimini düsler,arastırır,deneyler.

*Başka bir atölye (B1a) made up of architecture students,academicians and others.And discussing ‘’borders’’. Because the border is an invention by the human.And this is not only about architects.Its all about humanity.B1a,opens to talking about justice,nature,ecology,education,equality,sexuality. B1a set out with Kocaeli Üniversitesi,and search effience of architecture education on the society.   B1a is an activist, consociets with other groups for better fairliy,free,equalitly world.And share own-expeince. B1a thinks that life only had daily things.So searching the locality,serves its.On other world’s way,dreams different spaces, producing spaces,searching,trying and imaging its.

Tasarım Süreci

Tasarım ahsap dikmeler, lastikler ve halatlardan oluşan, farklı deneyimler sunan esnek bir kompleks. Bu süreçte kullanılmayan lastikler, ahşaplar değerlendirildi. Halatlar tersane ustası yardımıyla gemici düğümleriyle çeşitli örgülerle örüldü.Ahşaplar ve lastikler çocuklarla birlikte çeşitli renklere boyandı. Tüm bu süreç, köy halkı ve çocukların basından beri olan desteğiyle başarıya ulaştı.

© 2023 by Peter Collins. Proudly created with Wix.com